Skip to main content Skip to search

Životní rovnováha

životní rovnováha

Životní rovnováha

Téma životní rovnováhy je tématem doby. Mnoho odborníků definuje rovnováhu, jako stoličku o čtyřech základních opěrných bodech, z nichž základními uvádí: zdraví, práci, osobní život a své já. Představte si tuto stoličku a řekněte, která opěrná noha je pro vás nejsilnější? Zdraví? Práce? Osobní život? A co když je to „Já“? Já, jako člověk moudrý, zralý a zodpovědný ke všem vyjmenovaným oblastem. Ale co když je mé „já“ nemocné, nezralé a nerozhodné. Co udělá „já“ ve všech ostatních oblastech? Jak vytvoří plnohodnotný osobní a úspěšný pracovní život? Ano, životní rovnováha začíná vždy u mého „Já“, u sebe.

Mé „Já“ je podstata všeho a ta podstata je vrtkavá záležitost, s životem se stále mění. Snažíte se a snažíte a na vašem životním startu je z vás výborný student. Zvládat školu, náročné rodiče, zájmové kroužky nebo brigády, dá jednomu zabrat. Ale hurá, zvládáte to a tak to vypadá, že to v životě půjde stejně i dál. Jenže škola končí a je tu práce, vztah a založíte rodinu. Povinnost rodičovská balancuje na časové hraně s povinností pracovní, rozvíjející se profesní kariérou a kde že jsou vaše koníčky a volný čas. Ale znovu hledáte a nacházíte rovnováhu. Již jste utržili první nebo druhé životní šrámy a zkušenosti a tak tu pojednou, na prahu čtyřicítky, bilancujete určitou etapu života. Vyšla, nevyšla, co všechno ztratilo balanc a proč. Děláte selekci, hledáte nové noty nebo postoj, jak jít dál. A jdete, kráčíte a váš fyzický i psychický postoj velmi vypovídá o životních cestách, které máte za sebou. Příliš mnoho práce? Příliš mnoho rodičovských povinností? Nebo jiného příliš mnoho? A čeho bylo málo? Času nebo rozumu narovnat to dřív? Vstupujete do další etapy a ta se jmenuje: „Zase sami“. Děti odešly do světa, práce skončila a je tu čas. Ten uličník, kterého celý život nebylo dost. Jak ho nyní využijete? A znovu život pokládá otázku k rovnováze. Vše je ale stále v rozhodnutí mého „já“.

Tedy, životní rovnováha není o oblastech života, ale o mých postojích v různých oblastech, kde jsem já stále přítomen se svým vědomím rozhodováním. Se svou rovnováhou k zodpovědnosti, seberealizace v jakémkoliv věku, radosti v jakémkoliv věku a zdraví, které je vždy mou fyzickou součástí.

Eva Tesařová

Comments are closed.